Pomůcky, které bojují s vbočeným palcem

Když přichází sezóna otevřených sandálů a žabek, mnoho lidí upozorňuje na svá chodidla. Haluxy - vbočené palce na chodidlech - jsou problémem, se kterým od určitého věku bojuje až přes 60 % obyvatel na celé planetě. Jakmile si všimnete, že s vaším palcem něco není v pořádku, nezanedbejte prevenci. Existují pomůcky, které vám pomohou s tím, aby se z mírně vbočeného palce na noze nestal nepříjemně bolestivý vbočený palec – Hallux Valgus.

Jak vzniká vbočený palec?

Vbočené palce, také známé jako haluxy, jsou bolestivým výběžkem na vnitřní straně chodidla v oblasti velkého palce. Výběžky způsobují bolest v důsledku odírání chodidla o botu.

Jedním z nejčastějších důvodů vzniku vbočených palců je genetická predispozice, která způsobuje hypermobilitu a pružnost vazů v chodidlech.

Jinými důvody vzniku jsou:

 • stres nebo zranění nohou,
 • deformace při narození.

Věděli jste, že…

mnoho lidí připisuje vznik haluxů nekvalitním úzkým botám a lodičkám s vysokým podpatkem. Nošení této obuvi může podpořit formování výběžků u těch, kteří již mají predispozici na haluxy, ale neznamená to, že se nemoc u člověka musí projevit.

Příznaky haluxu

Je důležité si uvědomit, že v počátečních fázích je kostní výčnělek bezbolestný. Pokud nenosíte příliš úzké boty nebo boty s větším podpatkem, o vznikajícím haluxu nemusíte ani vědět.

Později si však všimnete, že:

 1. Kloub v palci se křiví a běžné pohyblivé části se nepohybují tak jako předtím. Pokud se situace neřeší, po čase se z výčnělku stává bolestivá boule, která způsobuje problémy při výběru vhodné obuvi a při chůzi.
 2. Kůže nad boulí u palce je drsná, zarudlá a bolavá zejména na konci dne. Boulí se chápe kost, která se točí směrem dovnitř chodidla a palec vytlačuje ven.
 3. Na nohou mohou vzniknout kuří oka či mozoly na místech, kde se tře o sebe palec s druhým prstem.
 4. Postupem času se projeví trvalá bolest nebo bolest, která pravidelně přichází a odchází.
 5. V pozdější fázi bude omezen pohyb palce na noze a není vyloučeno, že se na vedlejších prstech objeví nepřirozené deformace.

Operace není jediným řešením

Léčba haluxů je komplikovaná a náročná. Operace je poslední možností, kterou lidé s haluxy podstupují. Když si všimnete, že vám palec na noze začíná vybočovat, zbystřete svou pozornost:

 1. Myslete na svou tělesnou váhu - nadváha způsobuje různé zdravotní komplikace, nevyjímaje bolest vbočených palců.
 2. Chraňte svá chodidla koupí kvalitních a dostatečně širokých bot.
 3. Investujte do vložek do bot, které vám zpevní a upraví tvar chodidla.
 4. V noci neustále noste ortézu, která vám nejenže udrží velký palec ve správné poloze, ale částečně i zmírní nepohodlí.
 5. Cvičení na haluxy dokáže pomoci.

Věděli jste, že…

postupné vychylování palce na noze může vést k dalším zdravotním komplikacím. Nejčastěji jde o výskyt kladívkových prstů.

Jak vybrat pomůcky na haluxy

Výběr správných pomůcek pomáhá zvýšit pohodlí a ušetřit nadbytečné finance. Existuje několik druhů pomůcek, které se odlišují v rámci účelu využití.

Korektor na haluxy

Korektor na haluxy je speciální pomůcka, která fixuje palec v rovné poloze a brání překrytí nebo kontaktu s druhým prstem na noze. Některé korektory jsou i s chráničem kloubu, který chrání kůži před odíráním o obuv.

Ortéza

Mezi zdravotnické prostředky na haluxy patří ortézy, zkonstruované obvykle z plastu, které zmenšují úhel vybočení palce a ulevují od bolesti. Ortézy nelze nosit v botě, jsou vhodné pro použití doma.

Dlaha

Dlahy na haluxy drží palec napevno v rovné poloze a využívají se zejména po samotné operaci vbočených palců. Vyrovnávající účinek dlahy je silnější než v případě ortézy, ale nedá se s ní chodit.

Bandáž

Bandáž je textilní pomůcka na halux, která nejenže snižuje bolest, ale i chrání palec před mechanickým poraněním od obuvi. Některé bandáže obsahují suchý zip, který umožňuje nastavit potřebnou velikost pomůcky.

TIP: Chránič - gelová pomůcka na haluxy - se podobá bandáži, ale jeho hlavním úkolem je pomoci lidem, kteří mají červené, oteklé a výraznější klouby na palcích. Pokud je pro vás chůze v užších botách utrpením, sáhněte po chrániči.

Prevencí k zdravým nohám

I když je tvorba haluxů dědičnou záležitostí, nejdůležitější je preventivní péče a nezanedbání zhoršujícího se stavu chodidla. Při jakémkoliv náznaku vbočeného palce sáhněte po zdravotnických pomůckách na haluxy, díky kterým se vyhnete náročným chirurgickým zákrokům.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení